Joko suklaa kyllästyttää? Tässä vaihtoehto uudenvuoden juhlapöytään, kepeän rapea ja raikkaan pehmeä talvinen pavlova!
Meillä oli joulupöydän jälkkärinä pavlovan jouluversio, mutta ilman piparimuruja tämä taipuu mainiosti talviseen makuun ilman suurempia joulufiboja. Venäläisen balettitanssija Anna Pavlovan mukaan nimetty herkun voi täyttää juuri kauden marjoilla tai hedelmillä. Pohjan voi tehdä valmiiksi hyvissä ajoin, vaikka edellisenä päivänä.
Ohjeet Kotiliedeltä:
6 kananmunan valkuaista
3 dl Siro-erikoishienoa sokeria
2 tl Maizena-tärkkelysjauhoa
1.5 tl omenaviinietikkaa
1.5 tl omenaviinietikkaa
Täyte:
3 dl kuohukermaa
makusi mukaan hedelmiä tai marjoja
meillä oli:
punaisia viinimarjoja
karhunvatukoita
tummaa suklaata raastettuna
(voit myös murustaa loput piparit päälle)
punaisia viinimarjoja
karhunvatukoita
tummaa suklaata raastettuna
(voit myös murustaa loput piparit päälle)
Marketit myyvät suloisia tähtisädetikkuja vaikkapa sydämen tai tähden muodossa. Uudenvuoden juhlapöytään juuri sopivasti säihkettä!
2 Kommentit
Ihanan näköinen kakku.
Viime uutena vuotena tein lapsille jätskiannokset ja laitoin sädetikut. Meik’äläisen tuuria, niin kipinöitä lensi keittiönpöydälle ja nyt on ikuinen muisto uudesta vuodesta pöydällä eli pieni ruskeita pisteitä yhdessä kohtaa :(.
Ihanaa uutta vuotta, Päivi! Ja harmi tuo tähtisädetikun aiheuttama tuho 🙁 Pitää olla varovainen.